Stravenky pro bezdomovce
OBCASNIK Problémy se stravenkami začínají být poslední rok žhavé téma. Co znamená slovo stravenky? Jsou to malé lístečky místo peněz pro lidi bez přístřeší. Někteří je dostávají místo sociální dávky. Sama myšlenka, domnívám se, velmi dobrá. Lidé závislým na alkoholu může pomoci. Výsledek dobrý za předpokladu, že je dobře proveden. Tj: stravenky musí být opravdu předané lidem závislým. Jinak nastává problém. Představte si, že máte v peněžence dvacet 50 korunových a deset 30 korunových stravenek. Můžete prožít požehnání i problémy. Výhoda stravenek je, že je někteří vaši kamarádi nebudou chtět půjčit. Samotná pověst stravenk zní: "Mají je jen chudáci, bezdomovci, pochybné osoby." Takže nemusíte říkat: "Ne". Pokud bude chtít někdo půjčit 20 korun, také nepochodí - rozdělit stravenku nelze. Také se s nimi dá ušetřit - berou je jen ve vybraných obchodech, takže se hůře utrácejí. Teď nevýhody. Pokud jdu do obchodu, a mám jen 50 korunovou stravenku, musím ji utratit. Peníze za stravenky se zkrátka nevrací. Je to problém. Vzhledem k dnešním cenám, nemáte většinou zájem utratit 50 korun. Tedy když máte měsíční příjem 3600 korun, na krku dluhy, a mléko vás vyjde na 12 korun, chléb na 20. Co ze zbytkem? Proč jsem nucen utratit vše? Druhá nevýhoda je v tom, že jsem nucen s padesáti korunovou stravenkou utratit za věci jenom v jednom obchodě. Stravenku zde totiž musím odevzdat výměnou za nakoupené zboží, a jak jem řekl, peníze nazpět mi nikdo nevrátí, takže ji musím utratit celou. Tím se naruší mé právo výběru zboží. Co s problémem dělat? Napadá mne více nápadů. Ke zprostředkovatel stravenek je sice možné se obrátit, ale ten mi hlavní právo zachoval... totiž vydal mi sociální dávku. Když je ÚP také zprostředkovatelem stížností Ministerstva práce a sociálních věcí, mohl bych tam podat žádost o zkvalitnění tisku a změnění hodnot vydávaných stravenek. Je otázkou, zda mohu věřit, že se můj problém vyřeší brzo - vzhledem ke komplikovanosti práva, postupu, atd... Existuje ještě poslední možnost. Pokud mi nezbývá pomoc u úřadů, které mi mají zajistit kvalitní službu, mohu se obrátit na občany v mém okolí, kteří mi mohou několik stravenek směnit. Ale to opětovně neřeší moje vědomí, že je něco špatně... (08/2016)
reagovat

Reakce: Opětovně máme téma Stravenky pro lidi na ÚP. Proč zrovna o stravenkách a tady? Proto, že na ÚP chodí mimo jiné i bezdomovci. Ne všichni. Letošním rokom končí testovací verze projektu ÚP Stravenky pro lidi na ÚP. Stravenky byli odzkoušeny - lidé to nevědí...? Od roku 2017 má nastoupit ostrá(?) verze. 60% osob na ÚP budou dostávat stravenky. Dotyční dostanou stravenky v hodnotě 60% hmotné nouze. Zbytek peníze. Co k tomu dodat? Jsem na rozpacích. Veřejnost zdá se nic neví. Opětovně jí nebylo dáno možnost volby. Lidem na ÚP nově také nebude. Trochu správnosti "nemožnosti volby" pochybuji. Místo vzdělávání používám metodu - volíme za druhé. My totiž "dobře?" víme, že ti lidé na ÚP jsou "alkoholici", "nepřizpůsobiví", "neschopní", atd. Volíme opravdu správné kroky. A proč tedy ne pro všechny? Jsou li stravenky správné, proč bychom je v hodnotě 60% nemohli obdržet všichni bez rozdílu? Pracující ve státním sektoru, soukromníci, právníci, soudci, poslanci senátu, vlády, sněmovny, prezident ČR. Nebo si navzájem nepřejeme dobrotu? Jsem z toho na rozpacích. Na rozpacích také, když si uvědomím nepotvrzenou informaci, že za odběr stravenek získává firma, která je příjímá zpět 6% procent z ceny. Uf ... snad se mýlím. Zdraví váš Fanda .. (08/2016)

Reakce: Bude to žhavé téma... (08/2016)

Reakce: To bude.. (08/2016)

Reakce: Tak snad... (08/2016)

Reakce : Třebajiří
Tak a je to tu. Stravenky pro lidi bez domova na ÚP. Od 1.9.2016. Lidé, kteří se nemají dostatečné kompetence se bránit. Na ÚP byli pozvání lidé. Podle slov jednoho z dotčených dostali na ÚP k podepsání dokument, že souhlasí s tím, že budou dostávat stravenky. Zda a jak byli informování o tom, co se stane, když souhlas nepodepíší, jsem se nedozvěděl.
Jisté je, že lidé nad 55 let to nesou s nevolí. Celý život pracovali, najednou se ocitli na ulici, přitom se snaží se z ulice dostat. Případně již rodinu ztratili, přebývají na ubytovnách, střediskách pro tyto postižené. Na výběr nemají. "Vláda si s námi dělá co chce.", zní jeho výrok.. (09/2016)

Reakce: charli
Je to rozdíl, zda si mohu zvolit, zda chci stravenky nebo peníze, nebo zda mne to někdo určí. Druhá věc je to, že je míra podpory, která může být vydávána i v jiné formě. .. (09/2016)

R e a k c e : Charli
Napsáno v roce 2016:

Stravenky začínají svou epochu"?" v roce 2016. Hned na začátku jejich nástup způsobil mezi těmi, kdo se s nimi setkali, rozruch. Co znamená slovo stravenky? Jsou to malé lístečky, místo peněz, pro osoby na sociálních dávkách, například pro osoby bez přístřeší. Zkrátka část náhrady za sociální dávku:

3410,- korun sociální dávky = 910,- korun v hotovosti + 1500,- korun ve stravenkách.

Například dotyčný(á) tedy dostane 20 třicetikorunvých a 16 padesátikorunových. Sama myšlenka, domnívám se, velmi dobrá. Lidem závislým na alkoholu může pomoci. Výsledek by mohl být dobrý za předpokladu, že je dobře proveden. Tj: stravenky musí být opravdu předané lidem závislým. Jaký by jinak mělo smysl je dávat běžným občanům?Po prvních zkušenostech: představte si, že máte v peněžence dvacet 50 korunových a deset 30 korunových stravenek. Co s nimi můžete zažít? Můžete prožít požehnání i problémy.

Současné samotná pověst stravenek zní: "Mají je jen chudáci, bezdomovci, pochybné osoby."


Dá se ušetřit - berou je jen ve vybraných obchodech, takže se hůře utrácejí.


Pokud jdu do obchodu, a mám jen 50 korunovou stravenku, musím ji utratit. Peníze za stravenky se zkrátka nevrací. Přijdete ke kase s nákupem za 49 korun. Zaplatit nejde. Pokladní nemůže vzít diško. Je to problém. Také vzhledem k dnešním cenám, nemáte většinou zájem utratit 50 korun. Tedy když máte měsíční příjem 3410 korun, na krku dluhy, a mléko vás vyjde na 12 korun, chléb na 20. Druhá nevýhoda je v tom, že jsem nucen s padesáti korunovou stravenkou utratit za věci jenom v jednom obchodě. Stravenku zde totiž musím odevzdat celou výměnou za nakoupené zboží, nemohu tudíž její část vzít do druhého obchodu.
Ne každý odchod mi stravenku přijme, tím se naruší možnost výběru obchodníka. Stravenky berou zejména řetězce Tesco, Peny, a další. Pro soupis obchodů se informujte na Úřadu práce. Zde je mimojiné odkaz na článek ke stravenkám MPSV. Co dělat,když nesouhlasím? Ke zprostředkovateli stravenek je sice možné se obrátit, ale ten mi hlavní právo zachoval... totiž vydal mi sociální dávku. Když je ÚP také zprostředkovatelem stížností Ministerstva práce a sociálních věcí, mohl bych tam podat žádost tisku na nižší finanční hodnoty vydávaných stravenek. Je otázkou, zda mohu věřit, že se můj problém vyřeší brzo - vzhledem ke komplikovanosti práva, postupu, atd... Existuje ještě poslední možnost. Pokud mi nezbývá pomoc u úřadů, které mi mají zajistit kvalitní službu, mohu se obrátit na občany v mém okolí, kteří mi mohou několik stravenek směnit. Ale to opětovně neřeší moje vědomí, že je něco špatně...


V září 2016 skončila testovací a začala ostrá verze projektu Úřadu práce "Stravenky". Stravenky byly odzkoušeny. Prošly podle kontrolních orgánů. Pokud jste si toho nevšimli, nechodíte mezi bezdomovce. Mohu vás potěšit, vše proběhlo velmi rychle. Pokud jste si toho všimli, jste jedni z mála. Takže od září 2016 bude 60% osob na ÚP budou dostávat stravenky. Dotyční dostanou stravenky v hodnotě až šedesti procent hmotné nouze. Zbytek dávky budou tvořit peníze. Možná jsme na rozpacích a říkáme si, jak to dopadne? Projevy veřejnosti jsem ještě nezaznamenal. Pokud se chcete vyjádřit, využijte diskuzního fóra. Ale zpět. Dotyčným nebyla dána možnost volby. Trochu o správnosti takového rozhodnutí pochybuji. Místo vzdělávání řešíme sociální problémy metodou rozhodování za druhé. Úřady tím možná hovoří, chceme pomoci lidem závislým. Je ovšem si velice lehce zvyknout na pomoc druhých. Snad to půjde k dobrému. Věc se dá také vyložit tak, že se lidem sděluje přímo, nehospodařili jste dobře, nemůžeme vám svěřit peníze, nevěříme vám. Připadá mi to stejné, jako když druhým řekneme, že je považujeme za alkoholiky, nepřizpůsobivé, nezpůsobilé? Na vyjádření, zda je člověk závislý na alkoholu, je ale potřebný názor psychiatra. Tak i na způsobilost nemocného člověka.
I pro takové rozhodnutí je třeba odůvodnění. Zde však často odůvodnění chybí. Pokud je ovšem důvod jen ekonomický, proč tedy nemáme stravenky pro všechny? Jsou-li stravenky správné, proč bychom je v hodnotě 60% nemohli obdržet všichni bez rozdílu? Pracující ve státním sektoru, soukromníci, právníci, soudci, poslanci senátu, vlády, sněmovny, prezident ČR. Nebo si navzájem nepřejeme tuto dobrotu? Na rozpacích budou také ti, kteří se doslechnou, že za odběr stravenek získává firma, která je příjímá zpět do 6% procent z ceny stravenky. Není to zrovna málo.

Navíc, jak se zdá, nebudou mít lidé dostatečné kompetence se bránit. Lidé, kteří byli již několikrát vyhozeni z ÚP proto, že nedošli včas, si také raději nedovolí nesouhlasit. Podle slov jednoho z dotázaných: Na ÚP byl pozván, zde dostal k podepsání dokument, že souhlasí s tím, že bude dostávat stravenky. Zda a jak byli informování o tom, co se stane, když souhlas nepodepíše, mi nesdělil.


.. (03/2017)