Půjčování peněz
OBCASNIKLidé bezpřístřeší vás možná osloví. Zpravidla se jedná o setkání, které můžete cítit jako nepříjemné.Není těžké se s lidmi bez domova kontaktovat z pozice sociálních autorit. Pokud je člověk obyčejný občan, stává se často obětí jejich prosby: "Nemáte prosím 20 korun?". Nižší částka působí méně pohoršlivě,.Použití slova "Můžete mi půjčit..." dodává věci malou míru slušnosti a určitý stupeň naléhavosti. No řekněte, koho by napadlo, chtít si vypůjčit 20 Kč? Za společenských okolností, jako jsou nádraží, kde se běžně kupují jízdenky, je tato prosba poněkud nepříjemná (necítíme tak trochu postranní úmysl)? Proto nám možná připadá skoro hrubiánstvím nedat chudobnému potřebnému a neznámému 20 kč. Nebo právě proto zde? Co naplat - je skoro paradoxní, že sami lidé bezpřístřeší si tímto sami škodí. A to, ať už jde o zvyk, že jde peníze získat snadno, nebo o špatnou společenskou popularitu. Samotný způsob se nezdá být totiž vždy "košér", informace o potřebnosti nejde ověřit. PROČ O DOTYČNÉM NĚCO NEVĚDĚT? ... Je snad výhodnější vydat svých 20 ZDARMA, když je možné získat drobnou informaci? Snad by se tak mohl obdarovaný i dárce cítit lépe. Proč například nepožádat o adresu? Vím, že adresa může většinou spočívat v kontaktu na Městském úřadu jednoho z měst ČR, ale není to tak vždy. Co například telefonický kontakt? Mobilní telefon už má nejeden člověk bez domova. Zájem o kontakt může dotyčného podpořit v tom, že nemusí být přítelem vždy jen chudé skupiny obyvatel. .. (08/2016)
reagovat

R e a k c e : Dnes mne jeden člověk oslovil. Prosím, nemáte nějaké peníze. Peníze jsem neměl, ale do rozhovoru jsem se dal. Zjistil jsem, že muž je bez domova. OP ztratil, nemá sociální dávku, nemá rodný list. Řešili by to, ale jelikož je opilý, na úřadě se s ním nikdo bavit nebude.
Nezdá se být lehkomyslný, jak by někdo řekl. Ale zřejmě situaci, do které se dostal před 9 lety, neunesl a smířil se s bezdomovectví. Zdá se, že v tom už umí chodit, ale komfort to není žádný. Určitě jsem si neověřil informaci, jestli by o změnu stál. Spíše okolí nevěří - až je neuznává. Karel... (08/2016)