Stránky bez přístřeší - názory

Pryč odsud       Napíši článek  


Práce 2018
   Letošní jaro a léto bylo zkrátka dobré na práci. Pár lidí bez domova znám, kteří to vzali vážně a pracovali. A to mladí i staří. Zejména starší občané využívají možnost Veřejné služby od úřadu práce. Pokud odpracují 20 hodin, zůstane jim sociální dávka ve výši 3410 korun (místo 2200 korun). Pokud odpracují 30 hodin za měsíc, získají dalších 605 korun, celková dávka pak bude 4015 korun.

   Mladí k tomu potřebují vzory a tahouny, staří zase dobré známé. Zde mají možnost jednorázových brigád. Ať či onak, takoví lidé nám budou možná činit radost a myslím, že se nestane, aby nás požádali o peníze. Naproti tomu se můžeme setkat s lidmi, které nenapadne pracovat. Nedávno jsem potkal mladého urostlého muže v nejmenovaném podchodu, pěkný, urostlý, mohl mít dva metry do výšky. Stál v podchodu a prosil o 20 korun. Vedle něho seděli výrazně "osvěžení přátelé" a čekali, jak to dopadne. Značně jsem se "namíchnul", takže jsem mu odvětil, že jistě ve svém počtu (byli dohromady 4) mají dostatek peněz na pití (když se sečtou sociální dávky, které berou, mohli by pít dostatečně celý měsíc), ale odcházeje na mne dotyčný ještě volal, že není na sociálce. Tak nevím, nepochopil snad, co chci říci? Nebo snad nechtěl pochopit ... měl zřejmě svůj plán, získat peníze od kohokoliv jakýmkoli komunikačním způsobem za jakoukoliv cenu, kterou nebude muset hradit on. Možná se jednalo o manipulaci.

A do třetice jsem hovořil se známým na invalidním důchodu, má důchod 5000 na měsíc. Musí vyjít. Jsou lidé postižení, kteří zaplatí nájem 4000 korun a zbude jim 1000 korun. Zde je již pravý zázrak, vyjít s 1000 korunou na měsíc a nežebronit přitom o sociální dávky, na tom mi už zůstane pusa dokořán a rozum stát. Takovéto lidi na ulici pravděpodobně těžko potkáte... (10/2018)
reagovat